Çalışan Gazeteciler Günü nedir? 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nasıl ortaya çıktı? Çalışan Gazeteciler Günü mesajları…

Çalışan Gazeteciler Günü, gazetecilik mesleğini icra edenlerin emeğini ve katkılarını kutlamak amacıyla her yıl 10 Ocak’ta dünya genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanan bir gündür. Peki, Çalışan Gazeteciler Günü nedir? 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nasıl ortaya çıktı? Çalışan Gazeteciler Günü mesajları…

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ NEDİR?

Tüm basın çalışanlarına ithaf edilen bugün, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961’den bu yana 10 Ocak’ta düzenleniyor ve sadece Türkiye’ye özgü kutlama günüdür.

ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ TARİHÇESİ

1961-1971 yılları arasında “Çalışan gazeteciler bayramı” olarak kutlandı. 1971 yılındaki askeri müdahale sonrası yapılan bazı değişiklerle günün adı, “10 Ocak Çalışan gazeteciler günü” olarak değiştirilmiştir.

4 Ocak 1961 yılında kabul edilen ve basın çalışanlarına çeşitli haklar ve yasal güvence sağlayan “212 sayılı kanun” adlı düzenlemenin Resmî gazetede yayımlanışıyla 10 Ocak günü kutlama tarihi olmuştur.

“Dokuz patron olayı” olarak basın tarihine geçen gelişme üzerine gazeteciler, boykot boyunca “Basın” adlı bir gazete yayımlamaya karar verdiler. Basın gazetesi 11 Ocak günü yayına başladı ve üç günlük boykot sırasında düzenli olarak yayınını sürdürdü. Çalışan Gazeteciler Günü, bu olayın bir sonucu olarak ortaya çıktı. 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmaya başladı ve 1971’de “Çalışan Gazeteciler Günü” halini aldı.

“DOKUZ PATRON OLAYI” NEDİR?

Bu yasa ile kendilerine yüklenen sorumlulukları kabul etmek istemeyen 9 gazete patronu (Akşam, Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Milliyet, Tercüman, Vatan, Yeni İstanbul ve Yeni Sabah) 212 sayılı yasanın ve Basın İlan Kurumu’nun oluşmasına ilişkin 195 sayılı yasanın mesleki sakıncalar doğuracağını iddia eden bir ortak bildiriye imza atarak gazetelerini 3 gün kapadıklarını duyurmuşlardır. “Dokuz patron olayı” olarak basın tarihine geçen bu gelişme üzerine gazeteciler, boykot boyunca “Basın” adlı bir gazete yayımlamaya karar vermişlerdir.

Basın gazetesi 11 Ocak günü yayına başladı ve üç günlük boykot sırasında düzenli olarak yayını sürdürdü. Çalışan Gazeteciler Günü, bu olayın bir sonucu olarak ortaya çıktı. 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmaya başladı ve 1971’de “Çalışan Gazeteciler Günü” halini aldı.

ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJLARI

“Kalemini özgürce kullanan, gerçekleri araştıran ve toplumu bilgilendiren tüm gazetecilerin Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun!”

“Gazetecilik, özgür düşünceye ve toplumsal bilince ışık tutan bir meslektir. Tüm gazetecilere saygı ve sevgilerimizle, Çalışan Gazeteciler Günü’nüz kutlu olsun!”

“Sözün gücüne inanan, toplumu aydınlatan ve gerçekleri cesurca dile getiren tüm gazetecilerin Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlarım!”

“Bağımsız ve özgür basın, demokrasinin teminatıdır. Tüm gazetecilerin Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten dileklerimle kutlarım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x