Yunan medyasından dikkat çeken seçim analizi

Türkiye 14 Mayıs’taki seçimlere gün sayarken Yunan medyasından ilginç bir analiz geldi. 

Yunanistan’ın gözü Türkiye’de

“Newsbeast” adlı internet sitesinde yayınlanan Uluslararası İlişkiler Uzmanı Georgios Filis imzalı analizde, Türkiye’deki seçimleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanması durumunda yaşanabileceklere işaret edildi.

‘Batı Kılıçdaroğlu’nun yanında’ iması

6’lı masanın cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, halihazırda “Batı tarafından destek gördüğü” ima edildi.

Ancak Erdoğan’ın görevde kalmaya devam ettiği sürece, Batı’nın desteğinin Türkiye’ye karşı Atina’da hissedileceği şeklinde ifadelere yer verildi.

“Erdoğan’ı istiyoruz çünkü Batı bizi destekleyecek”

Batılı ülkelerin yanı sıra iki ülkenin daha Yunanistan’a destek sunacağının belirtildiği analizde konuya ilişkin şu görüş paylaşıldı:

Orada olduğu sürece Batı bizi destekleyeceği için (Cumhurbaşkanı) Erdoğan’ı istiyoruz. Sadece Batı değil. İsrail ve Mısır da.

“Yoğun çaba gösteriyoruz”

Öte yandan, Yunanistan’ın “Türkiye ile sorunları çözmek için yoğun çaba gösterdiği” görüşü savunuldu.

Dikkat çeken askeri anlaşmalar

Atina yönetimi, Türkiye ile gerilimi tırmandırdığı dönemde ABD ile Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması’nın kapsamını genişletti.

Anlaşma uyarınca ABD’ye açılan Yunan üslerinde daha fazla Amerikan askerinin konuşlandırılmasına izin verildi.

Akdeniz’de Yunanistan’a “güç” sağlayacağı belirtilen ve Fransa ile üzerinde mutabakata varılan savunma anlaşması da Yunan Parlamentosu’nda onaylandı.

Rafale savaş uçakları için sipariş veren Atina, bu kararla da Paris’ten 3 adet Balherra sınıfı fırkateyn tedarikini güvence altına aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir