Polisevine saldırıda 10 sanığa 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 227’şer yıla kadar hapis istemi

Mersin’in Mezitli ilçesinde Tece Polisevi’ne, PKK tarafından düzenlenen saldırıyla ilgili iddianame, Mersin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianamede, 7’si tutuklu 10 sanık hakkında 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 227’şer yıla kadar hapis cezası istendi.

Mezitli ilçesi Tece Mahallesi’ndeki polisevine, 26 Eylül günü saat 23.00 sıralarında 2 PKK’li tarafından silahlı saldırı düzenlendi. Polislerin karşılık vermesi ile çatışma çıktı. 2 PKK’li daha sonra sırt çantalarında taşıdıkları bombaları patlatarak intihar etti. Saldırıda polis memuru Sedat Gezer vefat etti, bir polis ile bir sivil yaralandı.

DHA’nın haberine göre, saldırıyla ilgili Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma tamamlanarak iddianame hazırlandı. 66 sayfalık iddianame, Mersin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

İddianamede, saldırının ardından olay yerindeki çöp konteynerinde de dijital kol saat düzenekli patlayıcı bulunduğu, düzeneğin üzerinde Dilşah Ercan’a ait parmak izi tespit edildiği belirtildi.

Ailesinden alınan DNA örneklerinin incelenmesi sonucunda saldırganlardan birinin Dilara Ürper olduğunun anlaşıldığı ifade edilen iddianamede, “Dilşah Ercan’ın anne ve babasından DNA örneği alındığı, yapılan karşılaştırmada tespit edilen iki kadına ait vücut parçaları ile Ercan’ın anne ve babasına ait DNA örnekleri arasında annelik ve babalık bağı bulunmadığı tespit edilmiştir” denildi.

PKK’lilerin paramotorlar önce Tarsus’a geldiği belirtilen iddianamede, “Cep telefonunda işaretlenen konum ile şüpheliler Sait D.’nin bulunduğu tarla ve Abdulgalip G.’nin babasının tarlasının çevresinde yapılan araştırmalarda olayı gerçekleştiren iki kadın teröristin Tarsus’a geldikleri değerlendirilen paramotor bulundu” ifadeleri kullanıldı.

İddianamede Dilşah Ercan, PKK’lileri saldırıya hazırladığı iddia edilen Ahmet Ahmo ile Sait D. ve Abdulgalip G. hakkında “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma”, “izinsiz olarak ateşli silah ve mermileri ülkeye sokma, imal etme, nakletme satma”, “tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma veya el değiştirme”, “kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürme”, “kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürmeye 7 kez teşebbüs”, “kişiyi tasarlayarak öldürmeye 3 kez teşebbüs” ve “mala ve kamu malına zarar verme” suçundan 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 227’şer yıla kadar hapis cezası istendi.

Diğer sanıklar için de “izinsiz olarak ateşli silah ve mermileri ülkeye sokma, imal etme, nakletme satma” ve “tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma veya el değiştirme” maddeleri hariç aynı suçlardan 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 207’şer yıla kadar hapsi talep edildi. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*