Korkutan açıklama… Koronavirüsün yeni varyantı keşfedildi: 113 farklı mutasyona sahip!

Mustasyona uğramış Delta varyantı Endonezya, Jakarta’daki bir hastada keşfedildi.

Yeni varyant, 113 farklı mutasyona sahip ve bunlardan 37’si virüsün insanlara tutunmak için kullandığı kısım olan başak proteinini etkiliyor.

Yeni suş, karşılaştırmalı olarak yaklaşık 50 mutasyona sahip olan Omicron varyantı ile “en aşırı varyant” olarak etiketlendi.

ŞU AN İÇİN PANİĞE KAPILMAK İÇİN BİR NEDEN BULUNMUYOR

Temmuz ayı başlarında küresel bir Covid veri tabanına sunulmadan önce bir kronik enfeksiyon vakasından kaynaklandığına inanılıyor.

Kronik enfeksiyonlar tipik olarak, kronik hastalıkları olan veya kanser tedavisi gören kişiler gibi sağlığı zaten tehlikede olan kişilerde ortaya çıkıyor.

Yeni bir salgın tehdidi mümkün olsa da, doktorlar paniğe kapılmak için bir neden olmadığına ve daha fazla karantinayı tetikleme olasılığının çok düşük olduğuna inanıyor.

TRT’nin The West Australian haber sitesinden aktardığı bilgiye göre, Warwick Üniversitesi’nden virolog Profesör Lawrence Young, yeni türün başkalarına bulaşıp bulaşmayacağının net olmadığını çünkü Omicron türleri gibi halihazırda dolaşımda olan varyantları yenmesi gerekeceğini söyledi.

KAYNAK: TRT | THE WEST AUSTRALİAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x