Erdoğan, Atina ziyareti öncesi Yunanistan basınına konuştu: Uluslararası Adalet Divanı’na sadece kıta sahanlığı değil, aramızdaki tüm sorunlar taşınmalı

T24 Dış Haberler

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, perşembe günü yapacağı Atina ziyaretinde Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’e “Sen bizi tehdit etmiyorsan biz seni tehdit etmiyoruz” diyeceğini söyledi. 

7 Aralık’ta gerçekleştireceği önemli ziyaret öncesinde Yunanistan’ın önde gelen gazetelerinden Kathimerini’nin yazılı olarak yolladığı soruları yanıtlayan Erdoğan, “İyi niyet temelinde diyalogla çözemeyeceğimiz sorun yoktur” dedi. 

Erdoğan, Başbakan’la yapacağı görüşmede, “Dostum Kiryakos, sen bizi tehdit etmiyorsan biz seni tehdit etmiyoruz” diyeceğini belirtti.

Ankara ile Atina arasındaki kıta sahanlığı tartışmalarını Uluslararası Adalet Divanı’na taşımak için bir anlaşmaya varılması olasılığı sorulduğunda da Erdoğan, uluslararası yargıya taşınanların bu tartışmayla sınırlı kalmaması gerektiğini söyledi. 

Erdoğan, “Kıta sahanlığı dışında da birbirimizle bağlantılı çözmemiz gereken çok sorun var. Uluslararası yargıya başvurduğumuzda geride hiçbir problem bırakmamalıyız” dedi. 

Türk-Yunan sorunlarını çözmek için Türk tarafının iradesinin güçlü olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Yunan tarafından da, dış müdahale olmadan aynı tavrı bekliyoruz” dedi. 

Geçmişte kullanıldığı “Bir gece ansızın gelebiliriz” söylemi sorulduğunda da Erdoğan, “Bu ülkemizin güvenliğini tehdit eden terörist elementlere yönelikti” yanıtını verdi. 

Yunanistan’ın Türkiye’nin düşmanı olmadığını vurgulayan Erdoğan, iki ülkenin de NATO üyesi olduğuna dikkati çekti. 

Erdoğan, “Bunun da ötesinde biz komşuyuz, komşu kalacağız; birbirimizin haklarına ve ortak çıkarlarına karşılıklı saygı göstermeliyiz. Yüz yıllarca beraber yaşadığımız Yunan halkı, dostluk elimizi uzattığımızda ne kadar sevecen olduğumuzu bilirler” diye devam etti. Cumhurbaşkanı bu konuda güvence vererek, “Türkiye, bir şeyi söylemiş olmak için söyleyecek bir ülke değildir” dedi. 

Erdoğan ayrıca, “Batı medyası sözlerimi çarpıtmaya çalışıyor” diye konuştu.

Göç konusunda Avrupa Birliği ve uluslararası topluma yardım çağrısı yapan Erdoğan, Gazze’deki savaşı da kınayarak, “İnsanların temel hakları ihlal ediliyor” dedi.

Söyleşinin tamamı, perşembe günü Kathimerini’de yayımlanacak. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x