Ekonomim yazarı Aktaş: Merkez Bankası Başkanı 2,5 yıl süre istedi, biraz sabır!

Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş, dün gerçekleştirilen yılın üçüncü Enflasyon Raporu sunumunda ilk kez kameraların karşısına geçen Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ı değerlendirdi.

Aktaş, yazısında, Erkan’ın, “2025 yılı sonrasını istikrar döneminin başlangıcı olarak görüyoruz” ifadesini, şöyle değerlendirdi:

“Açık ki ‘2025 yılı sonrası’ kavramıyla 2026’dan itibaren olan dönemi anlamak gerekiyor. Yani şunun şurasında istikrar dönemi için bu yılın son beş ayı ile 2024 ve 2025 yılları, yani yalnızca iki buçuk yıl kaldı! Biraz sabır, iki buçuk yıl nedir ki!”

Yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 22,3’ten yüzde 58’e çıkarılmasının gerçekçi olduğunu belirten  Aktaş, faiz politikasına ilişkin ise şunları kaydetti:

“Enflasyon hedefi doğruysa bu politika faizi ne; yok eğer politika faizi doğruysa enflasyon hedefiyle uyum nerede?  Yüzde 58 ve yüzde 17.5… 

Yüzde 58 aşağı gelmeyeceğine göre yüzde 17.5 ne kadar yukarı çıkacak? 

Mevduat faizi yaklaşımı Başkan Gaye Erkan konuşmasında mevduat faizi ile politika faizi arasındaki makasın kısa sürede daraltıldığını; bunun, hem politika faizi artırılarak, hem de alınan önlemlerle mevduat faizi aşağı çekilerek gerçekleştirildiğini söyledi.”

Yazının tamamı için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x