Cinsel ilişki sırasında aniden bayılan adamın hayatı kurtuldu

42 yaşındaki adam cinsel ilişki sırasında neredeyse ölüyordu. İlişki sırasınnda aniden bayılan, bilincini kaybeden 42 yaşındaki Endonezyalı adamın, cinsel ilişki sırasında anevrizma geçirdiği saptandı, hemen hastaneye kaldırıldı.

Eşi, adamın bilincini kaybettiğini ve kustuğunu anlattı. Kadın, eşinin sağ tarafında da güç kaybı olduğunu belirtti.

Adamı tedavi eden ve durumunu bir tıp dergisinde ayrıntılarıyla anlatan doktorlar, beyindeki bir kan damarının duvarında bir anevrizma olduğunu ortaya çıkardılar.

Cinsel ilişki sırasında anevrizmasının patladığını tespit eden doktorlar, kanın, beyin ile kafatası arasında sıkışmasıyla meydana gelen rahatsızlığın oldukça ölümcül olduğunu söyledi.

Doktorlar anevrizmasının aniden yırtılmasına neyin sebep olduğunu açıklamadı. Kalp atışında ani artış ve yorucu egzersizin tetiklediğini düşünüyorlar.

Çalışmalar, beyin anevrizmasından mustarip olanların üçte ikisinin hayatta kaldığını gösteriyor.
Hayatta kalanların yarısı ciddi beyin hasarı ve sakatlıkla baş başa kalıyor. Durum genellikle bir kafa travmasından kaynaklanır.

Ancak doktorlara göre, vakaların yüzde sekizinde hastalar anevrizma yırtılması nedeniyle subdural kanamaya maruz kalıyor.

Radyoloji Vaka Raporları’nda yazan Dr. Soetomo Genel Hastanesi’ndeki sağlık görevlileri, adamın daha önce herhangi bir baş ağrısı yaşamadığını ve travma öyküsü olmadığını söylediler.
Ayrıca anevrizma geçirme riskini artırabilecek çeşitli ilaçlar almamıştı.
Vaka raporunda olayın tarihi açıklanmadı.
Rutin fizik muayene sonuçları, adamın tansiyonu olduğunu açıkladı.

BEYİN ANEVRİZMASI NEDİR?

Anevrizma, genel anlamda vücuttaki atardamarlarda ve aort damarlarında oluşan çıkıntı ve baloncuklardır.

Beyin anevrizması beyindeki kan damarlarında çıkıntı ya da balonlaşma olmasıdır. Beyin anevrizmaları atardamar duvarında incelme nedeniyle oluşurlar.

Beyin MR ya da tomografisine bakıldığında bu çıkıntı ya da balonlaşmalar genellikle dalında asılı meyve görüntüsü verirler.

Beyin anevrizması olan her 10 kişiden birinde de baloncuğun patlaması sonucu, beyin kanaması gelişir. Çok şiddetli baş ağrısı, çift görme ve göz kapağı düşüklüğü beyin kanaması belirtileridir.

Her ne kadar beyin anevrizmaları endişe verici olsa da birçok beyin anevrizmasın belirti vermez ve sağlık sorunlarına neden olmaz. Ancak ailede anevrizma öyküsü varsa düzenli sağlık kontrolünden geçmek ve ilerde oluşabilecek sorunlara karşı önem almak çok önemlidir.

Anevrizmaların nedeni tam bilinmese de sigara, yüksek tansiyon ve ailesel etkenlerin rol oynadığı tahmin ediliyor.

BEYİN ANEVRİZMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Beyin anevrizmaları 2 şekilde belirtilerini gösterebilirler. Bunlardan birincisi, kitle etkisi nedeniyle beyin dokusunda herhangi bir bölgeyi sıkıştırması sonucunda ortaya çıkar. Böyle durumlarda sıkıştırılan bölgenin fonksiyonu tam olarak yerine getirilemez ve ilgili aksaklıklar ortaya çıkar. Örneğin anevrizma göz kapağını hareket ettiren önemli bir sinirin yanında oluşabiliyor.

Anevrizmanın bu sinire baskı yapması sonucu da hastanın göz kapağında düşüklük ya da göz bebeğinde büyüme gelişebiliyor. Bu nedenle göz kapağındaki düşüklük anevrizmanın habercisi olabileceği için mutlaka dikkate alınması gerekiyor.

Yırtılmamış anevrizma küçükse hiç semptom vermeyebiliyor. Ancak büyük yırtılmamış anevrizmalar beyin dokusu ve sinirlere baskı yaparak şu belirtileri verebilir:

– Göz arkasında ağrı
– Geniş göz bebeği
– Görme alan bozuklukları, çift görme
– Yüzün bir tarafında uyuşma, kuvvetsizlik, paralizi (yüz felci)
– Göz kapağında düşme

– Bulantı, kusma
– Çift ve bulanık görme
– Konfüzyon: Bellek, algılama ve dikkatte bozulma
– Işık hassasiyeti
– Nöbet
– Bilinç kaybı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir