Çin’den Katar’la ortaklık hamlesi

Çin’in kamu petrol ve doğalgaz şirketi Sinopec, Katar’ın tarihi büyüklükteki North Field East (NFE) doğalgaz sahası genişletme projesinde yüzde 5 pay satın alacak.

Hisse devrine dair haber Katar’ın devlet haber ajansı QNA’de yer aldı.

QatarEnergy, CEO Saad al-Kaabi’nin “katma değerli ortaklar” olarak nitelediği bazı alıcılara projede yüzde 5 pay verilebileceğini daha önce açıklamıştı.

QatarEnergy ile Sinopec geçen yılın Kasım ayında sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) tedariği için 27 yıllık anlaşma imzalayarak Katar’ın tarihindeki en uzun vadeli LNG anlaşmasını yapmışlardı.

KAPASİTENİN 126 MİLYON TONA ULAŞMASI BEKLENİYOR

Sinopec, Kasım ayında imzalanan anlaşmanın “ortaklık anlaşmasının” parçası olarak gerçekleştirildiğini açıklayarak, North Field East genişletme projesi kapsamında sıvılaştırma tesisinde pay alabileceğine işaret etmişti.

QatarEnergy geçen yıl North Field projesinin genişletilmesi kapsamında beş anlaşma imzalamıştı.

İki aşamalı olarak belirlenen gelişim planının ilk ve büyük kısmı olan North Field East projesi sahadan çıkarılan doğalgazı sıvılaştıracak altı tesis ile Katar’ın gaz sıvılaştırma kapasitesinin 2027’ye kadar yıllık 77 milyon tondan 126 milyon tona yükseltilmesini amaçlıyor.

EN AZ 30 MİLYAR DOLAR

Planın, North Field South (NFS) adı verilen ikinci kısmı için ise üç ayrı ortak ile anlaşma imzalanmıştı.

QatarEnergy, doğalgaz sıvılaştırma tesislerinin inşaatıyla beraber en az 30 milyar dolar maliyeti olması beklenen projenin yüzde 75 payını elinde tutmayı planladığını açıklamıştı.

North Field projesi Katar ve İran’ın paylaştığı dünyanın en büyük doğalgaz sahasının bir parçası. İran, projenin kendi payına düşen kısmına South Pars adını verdi. (REUTERS)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*