Bakan Kurum ile depremzede arasında duygulandıran diyalog: Daha önce yaptık, yine yapacağız

Bakanı Kurum, bir dizi temasta bulunmak ve Sivas Merkez Millet Bahçesi İlk Fidan Dikimi, Kale Projesi Temel Atma ve 746 Konut Anahtar Teslim Töreni’ne katılmak için gittiği Sivas’ta tören öncesi esnaf ziyareti gerçekleştirdi.

Deprem sonrası Sivas’a geçici olarak göç eden bir depremzede Bakan Kurum’a 1 yıl içerisinde konutların teslim edilip edilmeyeceğini sordu. Duygulanan depremzedeyi Bakan Kurum, “Daha önce yaptık mı, yapmadık mı?” diye teskin etti.

Depremzede de Bakan Kurum’a, “Yaptınız. Bak bugün diyorlar ki; o seçilsin bu seçilsin. Eğer bu adamlar seçilmezse ben yemin ediyorum gençliğimi görmeyeyim ki bir depremzede olarak; bu adamlar seçilmezse bir yıl değil 10 yıl geçsin, yine yapamazlar, yine yapamazlar. Allah yolunuz, bahtınızı açık etsin” diye konuştu.

“DAHA ÖNCE YAPTIK, YİNE YAPACAĞIZ”

Depremzedeyi sarılarak teskin eden Bakan Kurum, “Allah razı olsun. Siz merak etmeyin, hiç üzülmeyin, tamam mı? Beraber üstesinden geleceğiz. Daha önce yaptık, yine yapacağız” dedi.

BAKAN KURUM: GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE BIRAKMAYA ANT İÇTİK VE ÇOK KARARLIYIZ

Bakan Kurum, “İnşallah Sivas Spor gibi Türk sporumuzun, futbolumuzun önemli bir takımına sahi olan bu şehrin insanlarına böylesi millet bahçesi yakışır. Gençlerine böylesi millet bahçeleri yakışır. Tabi burada yetişecek gençlerimiz Sivas Spor’umuzun da başarısı için terlerini dökecekler, markasına marka katacak. İşte Avrupa’daki tarihi başarılarını çok daha yukarılara taşımaya, ülkemizin yüz akı olmaya, devam edecektir. Millet bahçemize diktiğimiz her bir fidan bizim birliğimizin, beraberliğimizin temsili, şahidi olacaktır. Büyük ve güçlü Türkiye yürüyüşümüzün dayanağı olacaktır. Çevresiyle yemyeşil Türkiye’nin bahtı ay gibi parlak teminatı olacaktır. Bu projelerimiz Sivas’ımıza hayırlı olsun.” diye konuştu.

 “Millete kentsel dönüşüm sözü verdiler ve kentsel dönüşüm noktasında hiçbir proje üretmediler, üretemediler”

Muhalefetin bugüne kadar verdiği hiçbir sözü tutmadığının altını çizen Kurum, şöyle devam etti:
“Milletimizin hizmetine koşuyoruz eserler üretiyoruz. Bu eserlerin mimarı demokrasimizin gördüğü en büyük siyaset ve devlet dehası Cumhurbaşkanımız, mazlumların lideri, genel başkanımız, Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Cumhurbaşkanımız, liderimiz, çalışıyor, gayret ediyor ve o gayret neticesinde çalışmalarını bitiriyor eserleri bir bir hayata geçiriyor. Karşısındaki cenah ise verdiği sözleri hiçbir zaman tutmuyor. Yatırımı milletimizin, şehirlerimizin istikbali için değil, tanıtıma reklama ve kendi ikballerine yapıyorlar. Kendi gelecek kaygıları için yapıyorlar. Millete söz veriyorlar, yeşil alan sözü veriyorlar her belediyesinde yeşil alan sözü verdiler emin olun bir metrekare yeşil alan kazandırmadılar. Millete kentsel dönüşüm sözü verdiler ve kentsel dönüşüm noktasında hiçbir proje üretmediler, üretemediler. Onlar millete dönüşüm sözü verip bir çivi dahi çakmasınlar, milletimizin geleceğiyle oynasınlar, çocuklarımızın, gençlerimizin geleceği ile oynamaya devam etsinler. Biz yavrularımızın istikbali için kentsel dönüşüm milletimizin canıdır dedik, malıdır dedik ve demeye de devam edeceğiz. Varsın birileri yeşil alan üretmesinler, biz şehirlerimizi millet bahçeleriyle donatmaya devam edeceğiz. Yeşil alanlarımızı kazandırmaya devam edeceğiz. Millet bahçelerine burada kazandıracağımız gençlerimize yine armağan edeceğimiz bu projeleri yapmaya devam edeceğiz.”

“55’inci günde 70 bin yuvanın harcını karan bu devlet 650 bin konutu bitirip milletine sunacak azmede, kudrete de bunu yapacak lidere de güce de sahiptir”

Bakan Kurum depremlerden etkilenen illerde yapılacak konutların hızla inşa sürecinin bitirileceğini belirterek, “Türkiye Yüzyılı’nda bu cennet vatanın her köşesini, bugünden alıp çağın ötesine taşıyacak dev projelerimizi yeşil yatırımlarımızı yine sıcak yuvalarımızı vatandaşımızla birlikte yapacağız. Şimdi bize deprem bölgesindeki bunca konutu nasıl yapacaksınız diyenler var. Onlara diyoruz ki depremin üzerinden daha 20 gün bile geçmeden ilk temelleri atan bu ülke. 55 bin konutu 50’nci günde, 70 bin yuvanın harcını 55’inci günde karan bu devlet 650 bin konutu bitirip milletine sunacak azmede, kudrete de bunu yapacak lidere de güce de sahiptir.” ifadelerini kullandı.

1/8

2/8

3/8

4/8

5/8

6/8

7/8

8/8

“Onlar ne derlerse desinler cumhur ittifakı olarak biz evlatlarımıza güçlü bir Türkiye bırakmak için ant içtik bu noktada kararlıyız”

Bakan Kurum, daha önceki afetlerde yapılan çalışmaları hatırlatarak, “3 yıl önce depremden sonra Sayın Cumhurbaşkanımız Elazığ’da 25 bin konut yapacağız sözünü verdi. Yaptı mı? Yaptı. Elazığ’a gittiğinizde bu konutların yapıldığını görürsünüz. ‘Malatya’da 8 bin yeni yuva kazandıracağız’ dedi. Yaptı mı? Yaptı. Güzel İzmir’imizde kendilerinin belediyelerinin olduğu, Kılıçdaroğlu’nun da İzmir milletvekili olduğu ‘güzel İzmir’imizde 5 bin yeni yuva kuracağız’ dedik. Orada da depremden sonra gittik mahalle mahalle İzmir’de yapılması gereken ne varsa hızlı bir şekilde inşaatlarımızı yaptık. Yuvalar kuruldu mu kuruldu. Antalya’da, Muğla’da yangın çıktı biz buradaki Karadeniz de ki yangınlardan sonra endişe etmeyin devletimiz yanınızda yeni yuvalarınızı bir yılda teslim edeceğiz dedik ve gittik oralardaki anahtarları da vatandaşlarımıza teslim ettik. Evvel Allah 650 bin yuvayı da kurarız milletimize armağan ederiz. Onlar ne derlerse desinler cumhur ittifakı olarak biz evlatlarımıza güçlü bir Türkiye bırakmak için ant içtik. Bu noktada kararlıyız. “ diye konuştu.

“İnşallah 13 Nisan’da Malatya’da Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, vatandaşlarımızın destekleri ve dualarıyla temellerimizi atmaya devam edeceğiz”

Bakan Kurum, konuşmalarının ardından sosyal donatıların, konaklama birimleri ve sosyal tesislerin temelinin atılacağı Kale Mahallesi’ne canlı bağlantı gerçekleştirdi. Ardından vatandaşlara konutlarının anahtarlarını teslim eden Bakan Kurum esnaf ziyaretinde bulunarak İstasyon Caddesi 50.yıl kavşağında gençlerle “İftara Beş Kala” programına katıldı.

Sonrasında depremin ardından Sivas’ta öğrenci yurduna yerleştirilen depremzede vatandaşlara birlikte iftar yapan Bakan Kurum, “Bugün bu depremde de TOKİ binamızda bütün vatandaşlarımız güven, huzur içerisinde oturuyor. Hiçbir kardeşimizin burnu bile kanamadı. Ve aynı anlayışla şimdi 11 ilimizi eş zamanlı depremin üzerinden 22 gün geçti biz sözleşmelerimizi imzaladık. 11 ilimizde eş zamanlı, ilk önce geçici barınma ihtiyaçlarını, çadır kentlerimizi, buradan konteyner kentlere geçişi ve eş zamanlı olarak TOKİ’mizle 11 ilimizde inşaat sürecini yürütüyoruz. İnşaatı da yaparken orada illerimizin demografık yapısı, kültürü, sosyolojisi, oradaki ihtiyaç neyse o ihtiyacı giderecek anlayışla eş zamanlı 11 ilimizde çalışıyoruz. İnşallah ayın 13’ünde de Malatya’da Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, vatandaşlarımızın destekleri ve dualarıyla temellerimizi atmaya devam edeceğiz. Burada da söz verdiğimiz gibi konutlarımıza sizleri en hızlı şekilde yerleştireceğiz.” diye konuştu.

DEPREMZEDELERLE İFTAR YAPTI

Sivas’ta temel atma ve anahtar teslim törenine katılan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ardından KYK Yurdunda depremzedelerle birlikte orucunu açtı. Burada konuşan Kurum, yaraların sarılacağından kimsenin şüphe duymamasını isteyerek, “İlk önce arama kurtarma çalışmalarımızı, ardından hızlıca barınma ihtiyaçlarımızı, geçici barınma hizmetlerimizi, iaşe hizmetlerimizi, yardım hizmetlerimizi eş zamanlı yürütmeye gayret gösterdik. Her şeyin en iyisini mi yaptık? Muhakkak eksiklerimiz var ama şunu iyi biliyoruz ki canımızla, dişimizle, devletimizin tüm imkanlarıyla birlikte sahadaydık. Sayın Cumhurbaşkanımızın bizzat takibi, sayın bakanlarımızın, bizlerin, sizlerle birlikte sahada yapılması gerekenleri bir fiil gece gündüz takip ettik. Sizlerin acılarına ortak olmaya gayret gösterdik. Şunu net bilmenizi isterim ki dünyanın neresine giderseniz gidin böyle bir afet karşısında emin olun bu yapılanların beki yarısını bile bir çok ülke yapamaz. Öyle bir afet ki birbirine komşu 11 ilden bahsediyoruz. O yoldan gitmek zorundasınız, yardımı o yoldan götürmek zorundasınız, hava şartları elverişli olmalı. Tüm bunlara rağmen devletimiz emin olun askeriyle, polisiyle, AFAD’ıyla, jandarmasıyla sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yapılması gereken her türlü yardımı yapmıştır, bundan sonraki süreçtede yapacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

“Teminat 20 yılda yapılanlar”

Bakan Kurum, nasıl yapacaksınız diye sorunlara cevaben ise şunları söyledi:

“Bu işlerin teminatı kim diye soranlar var, bu işleri nasıl yapacaksınız diye soranlar var. Onlara cevabımız bizim 20 yıldır yaptığımız işler. Vatandaşlarımıza ne söz verdiysek o sözlerimizi tutacağız. Artık afetin 55’i gününde 70 bin konutun 11 ilde sözleşmesini imzalayan bir Türkiye var. Önümüzdeki 2 ay içerisinde 319 bin konuta başlayacağız. Öncelikle rezerv alanlarından başlayacağız. Rezerv alanlarda zemini sağlam, fay hattına uzak, sıvılaşma riski olmayan alanlarda inşaat sürecini başlatacağız ve ardından da şehrin merkezinde yapılabilecek doğru alanlarda konutlarımızı yapmaya gayret göstereceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir