30 yıllık pilot ‘tehlikeli’ dediği için atılmıştı: THY’den uçuş sırasında namaza izin çıktı

30 yıllık THY pilotu, ‘uçuş sırasında kokpitte namaz kılmak uçuş güvenliğini riske atar’ dediği için işten çıkartılırken, tartışmaların ardından bu konuda düzenleme yapıldı. THY uçaklarında uçuş sırasında kokpitte namaz kılmaya onay verildi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün dört gün önce onayladığı THY ‘uçuş operasyon’ yönergesi ile kokpitte namaz kılmaya izin verildiği ortaya çıktı. Patronlar Dünyası’nın haberine göre, kokpitte namaz kılmaya olanak tanıyan düzenleme 24 Ağustos’ta Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün de onayıyla yürürlüğe girdi.

Medya da gündem olan ‘kokpitte namaz’ tartışmasının ardından THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, kokpitte namaz kılmak isteyen pilotlar için düzenleme getirileceğini açıklamıştı.

İŞTE O MADDE

THY uçuş operasyon yönergesinde yer alan C maddesinde şu ifadelere yer verildi:

“Türk Hava Yolları, uçuş sırasında uçuş mürettebatının zihinsel fiziksel sağlığına önem vermektedir. Bu nedenle, uçuş ekibi üyelerinin uçuşun kritik olmayan aşamalarında esneme ve hafif egzersizler için kısa molalar vermesine veya kokpitte dua etme, inancının gereğini yerine getirmesine izin vermektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x